Co se nesmí říkat v České televizi

30.01.2012

Tak se mi povedl rekord. ČT24 se mnou natočila rozhovor, který sice prošel živým vysíláním (24.1.2012 v 11:10), ale na internetové stránce byl okamžitě nahrazen komentářem Aleše Michla. K vyhodnocení došlo během několika minut po natočení. Takže nejrychlejší cenzura.
Co jsem tedy řekl:
1)    Evropské sjednocování dostalo podobu, která je velmi výhodná pro vysoké úředníky a manažery korporací, tedy pro vzdělané a bohaté lidi. Dopady na nižší třídy (dělníky, podnikatele, jejich zaměstnance atd.) jsou katastrofální.
2)    „Smlouva o fiskální odpovědnost“ není slučitelná s demokratickým zřízením.  Už od 16. století panuje v Evropě přesvědčení, že platí-li někdo daně, má také právo vyslat svého zástupce, aby mohl ovlivnit a kontrolovat, co se s penězi děje. Tak vznikly parlamenty. Pokud budou o rozdělení daňových výnosů rozhodovat místo parlamentů úředníci, bude to stejně závažná politická změna, jakou byla sametová revoluce v roce 1989.
3)    Navíc není žádný důvod domnívat se, že to bude fungovat ekonomicky. Veškeré pravomoci mají být totiž převedeny právě na ty lidi a instituce, které evropské národy do současné šlamastyky dostaly.
4)    Z hlediska dopadů na řecké obyvatelstvo by bylo lepší vyhlásit bankrot a vrátit se k vlastní měně.
5)    Část českých ekonomů a dalších expertů smlouvu o fiskální unii podporuje. Jsou to ti, kteří nejsou s Českou republikou nijak zvlášť svázáni. Není pro ně problém přestěhovat se do Paříže, Bruselu nebo kamkoliv jinam. Beztak tam už dnes tráví podstatnou část svého času.
6)    Není žádná naděje, že by současné evropské instituce mohly přijít s nějakým rozumným řešením.
Tak. A teď víte něco, co nevědí návštěvníci webu České televize.
Mimochodem, bylo by zajímavé vědět, co všechno se ve veřejnoprávní televizi nesmí říkat.

Doplnění ze začátku května:

Když se v posledních dnech zvýšila návštěvnost tohoto článku, dostal jsem upozornění, že rozhovor je na webu České televize přece jen k dohledání. Nevím, zda jsme já a moji přátelé špatně hledali (potom je na místě omluva České televizi) nebo zda se záznam objevil dodatečně. V každém případě se ně něj můžete podívat na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/212411058060124/ (od 118.minuty)

komentáře (0)
PhDr. Mgr. Petr Hampl

Další články autora: